Folimanka Blues

SVĚTOVÉ TURNÉ

28.02.2019
Vagon
Praha - Národní třída

POSLEDNÍ KŠEFT

Slamník? Krmelec! (fotografie)

NAŠI PARTNEŘI

Magister Kelley

První Pivní Tramway

Harfa - Hudební nástroje

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Napsali o násNikdy jsem se takovou myšlenkou hlouběji nezabýval, ale je to takové pěkné myšlenkové cvičení. S kým bych chtěl dát dohromady kapelu, kdybych měl tu možnost.

Kultovní rocková skupina Folimanka Blues, jejímž kapelníkem a autorem písní je Ladislav Jakl, vznikla v roce 1993. Letos se tak dožívá svých pětadvacátých narozenin. Velká oslava vypukne v Malostranské besedě ve středu 20. června od 19 hodin a nepůjde jen o běžný koncert. Na gratulanty bude čekat nejedno hudební, pivní a další překvapení. Zdroj: https://prazsky.denik.cz/kultura_region/kapela-folimanka-blues-oslavi-ctvrtstoleti-sve-existence-20190617.html

Kultovní rocková kapela Folimanka Blues, jejímž kapelníkem a autorem písní je Ladislav Jakl, vznikla v roce 1993. Letos tak slaví své čtvrtstoleté jubileum. Velká narozeninová oslava vypukne v Malostranské besedě ve středu 20. června už od 19 hodin a nepůjde jen o běžný koncert. Na gratulanty bude čekat nejedno hudební, pivní a další překvapení.

"A k tomu chystáme velikou oslavu a koncertní show v Malostranské besedě na 20. června, už od sedmi večer," píše se na webu kapely Folimanka Blues. "Doporučujeme koupit si lístek v předprodeji (Ticketstream), neb kapacita je tak sotva akorát. Na téhle slávě nesmíte chybět, protože kromě muziky FB vás čeká i řada překvapení. Hudebních i nehudebních. A co třeba? Unikátní naše vlastní narozeninové pivo! Tvrdé jako bigbít a hořké jako blues," upozorňují organizátoři.

Kultovní rocková kapela Folimanka Blues, jejímž kapelníkem a autorem písní je Ladislav Jakl, vznikla v roce 1993. Letos tak slaví své čtvrtstoleté jubileum. Velká narozeninová oslava vypukne v Malostranské besedě ve středu 20. června už od 19 hodin a nepůjde jen o běžný koncert. Na gratulanty bude čekat nejedno hudební, pivní a další překvapení.

Rozhovor Vladimíra Špuláka s frontmanem Folimanky Blues Ladislavem Jaklem pro měsíčník Mělnicko

Tvoji kapelu Folimanka Blues jsem poprvé zaznamenal v devadesátých letech na Divadelních poutích v Neratovicích. Když jsem pak v roce 2009 ve spolupráci s mělnickým kulturákem pořádal cyklus bluesrockových večerů Blues Night, byli jste druhými pozvanými hned po klasicích žánru Bluesberry.

No, to by mě stejně zajímalo, jak jsme se ti dostali do rány zrovna my.
I když hrajete spíš klasický bigbít než blues, já ve vašich písničkách vnímám zřetelný bluesový pocit. Je tam opravdu? Může to souviset s tím, že miluješ Led Zeppelin?

Malinko si odpovídáš sám, ale trochu to rozšířím. Když se u nás řekne „bluesová kapela“, myslí se tím většinou boogie, prostě rychlé dvanáctky. Rytmus je daný, harmonie taky, občas se to něčím ozvláštní, ale dál to jede v příjemném tempu. Já jsem takhle slovo blues nikdy nevnímal. Vnímal jsem ho jako krajní emoci, ne jen jako příběhy o trampotách se ženami. Vnímám ho jako prožitek na samu hranu snesitelnosti, možná až za ní. Své určitě sehrála i má láska k Zeppelin, ale taky to, že bigbít poslouchám ne od puberty, ale už od mateřské školy, to díky svým starším bratrům. Když si člověk v životě a ve vztazích nenechává zadní vrátka, zažije vášně, o jakých se jiným může jen zdát. Ale je taky mnohem zranitelnější a snadno přijde k takové bolesti, od které jsou ti „chytřejší“ uchráněni. Tak já vnímám blues. Ale když to blues zredukujeme na hudební formu, pak musím říct, že v opravdovém bigbítu vespod blues být musí, jinak je to jen vymyšlená umělotina.

V posledních letech k nám jezdíte celkem pravidelně. Jaké byly dosavadní mělnické koncerty, užili jste si je?

Nojo, jezdíme. Je to možná shoda okolností. Mělník nabízí všechno. Hráli jsme několikrát i na Vinobraní, párkrát i v místních klubech. To jsou úplně odlišné světy. Umíme udělat show na velkém podiu, ale v tom klubu, kdy člověk vidí posluchači do očí, to je fakt něco jiného. Zrovna minulý víkend jsme v pátek hráli pro mnoho set lidí na pivním festivalu v Budějovicích a hned druhý den v klubíku v Českém Krumlově. Kontrast jako hrom. Myslím, že se naše písně hodí spíš do osobního prostředí, pro pozornější posluchače.

Jaký bude nadcházející březnový koncert ve Staré Mydlárně, tentokrát vlastně dvojkoncert s kapelou Libý Květoň? Těšíte se?

No jasně. Mydlárna je rarita, v prastarém sklepení člověk nehraje každý den. Když jsme tam hráli minule, strčili pod pódium nějakého vozíčkáře. Prchnout nemohl - a po chvíli možná už ani nechtěl.

Toho tam nestrčili, to je pravidelný návštěvník mydlárenských koncertů. Jak to přišlo - turné zrovna s Květoněm?

Spojuje nás s ním Pavel Beníšek, náš někdejší pianista a jejich aktuální zpěvák. Květoň je takový náš protipól. Oni si umějí dělat srandu ze všeho, my zas ve všem hledáme drama. Ještěže život nabízí obojí.

Tak to se máme na co těšit – peklo a ráj v jeden večer. Od vydání vašeho posledního alba Krajina po bitvě uteklo už pár let, máš v šuplíku nějaké nové písničky? Chystáte další desku?

No, to jsem ještě nikomu neřekl, ale ano, chystáme. Teď nás čeká ještě velký koncert k 25. výročí kapely v Malostranské Besedě 20. června, ale hned po něm už se začneme připravovat do studia. A jak jinak, bude to deska ještě tvrdší a ještě emotivnější.

Uslyšíme něco z nových věcí v Mydlárně?

No, to bych asi prozrazovat neměl. Ale dobrá, asi uslyšíte. Ale nejvíc jeden či dva kousky, ještě to tolik neumíme.

Kromě bigbítu se intenzivně věnuješ pivu a jsi jedním z jeho největších znalců v téhle zemi. Jak významné místo v tvém životě zaujímají tyhle dva světy, a prolínají se nějak?

Jasněže prolínají. Pivo k bigbítu patří a naopak. Ale přesto pro mne obojí nemá v životě roli stejnou. Muzika je pro mě způsob myšlení, způsob prožívání, způsob dívání se na svět, způsob vnímání, cítění. Pivo, to je hlavně krásný koníček. Když člověk nezůstane na povrchu a zajímá se o něj hloub, objevuje úžasné světy, což mě krásně obohacuje.

Děkuji za příjemné popovídání.

Dvojkoncert kapel FOLIMANK BLUES a LIBÝ KVĚTOŇ se odehraje 16. 3. 2018 od 20 hodin ve vyhlášeném mělnickém klubu Stará mydlárna.

Folimanka Blues, odvázaný bigbít i pořádné drama s kusem pohnuté dvacetileté historie míří v sobotu 16. 7. 2016 do klubu Stodola v Lázních Libverda. Kapela začne hrát ve 20 hodin.
Replica Richard Mille Skull Watches

Praha - Letos již podvanácté se uskuteční kultovní festival Cimrfest, který se koná na památku skvělého bubeníka Zdeňka Cimmermana. Od roku 2005 vždy na stejném místě - ve Vagonu na Národní třídě v Praze - a ve stejný den - neděle 28. února od 19.30 hodin.

LÁZNĚ LIBVERDA – V novém obsazení dorazí v sobotu 11. července do klubu Stodola v Lázních Libverda pražská kapela Folimanka Blues. Naposledy ji tam lidé slyšeli v srpnu 2012. Za tu dobu kapelu potkaly dvě tragédie, ale nezastavila se a postupuje dál. „Hrajeme pořád tvrději a pořád o něco temněji a drsněji,“ říká frontman kapely Ladislav Jakl. Ten jako jediný zůstal z původního obsazení.

Bývalý tajemník exprezidenta Václava Klause není jen vystudovaným žurnalistou , ale také muzikantem. Na Lidové konzervatoři se věnoval zpěvu. Lásku k hudbě v sobě našel už v útlém věku. Dnes je frontmanem big beatové skupiny Folimanka Blues,replica watches která nedávno oslavila dvacet let na scéně. O tom, že to umí Ladislav Jakl na rockové scéně patřičně rozjet se můžou fanoušci přesvědčit již v červnu na festivalovém vystoupení v Modré vopici v pražských Vysočanech.

Rozhovor s kapelníkem skupiny Folimanka Blues Ladislavem Jaklem před jejím koncertem v pátek 11. dubna v kubu Labe v Hořovicích.

Co je na Folimance Blues nejzajímavější?

Že čtyři její členové už jsou po smrti a ona stále žije. Ale to není moc veselé. Těžko to můžu hodnotit sám jako autor, ale řekl bych, že nejzajímavější je to, o čem naše písně jsou. Jsou z našeho života, takže u nich je někdy sranda, ale někdy spíš zatrne.

Jak vznikl název?

Původně šlo jen o příležitostnou sestavu, takže kapela neměla zpočátku ani jméno. Ale tuhle mě v pátek vzbudil telefon jednoho dramaturga, co že má napsat na plakáty k našemu koncertu. V rozespalosti jsem mu řekl Folimanka Blues, protože hospoda, kde jsem večer předtím byl, se jmenovala U Folimanky. Chodím do ní každý čtvrtek už třicet let. Hospoda už se dávno jmenuje jinak, ale kapele už jméno zůstalo.

Jaké máte rádi fanoušky?

Mladé, krásné a ženského rodu. Ba ne, my máme rádi všechny, které ta naše muzika zajímá a kteří ji fakt poslouchají. Poznám lidem na očích, jestli obsah a atmosféru písně doopravdy vnímají. Pro takové má cenu znovu a znovu hrát se vším, co tohle muzikantské trmácení obnáší.

Na jakou muziku se mohou návštěvníci koncertu těšit?

Na muziku plnou bolesti i legrace, na muziku, kterou hrajeme za sebe a s veškerou vášní. Nezávazné popěvky nás nezajímají muzika, musí být upřímná, ne jenom jako.

Kde hrajete nejraději?

Abych pravdu řekl, tak v pivovarech a na pivovarských akcích. Pivo nás totiž moc baví. Hlavně ale hrajeme rádi tam, kde nás neberou jen jako kulisu k zábavě, ale kde chtějí poslouchat, kde počítají s tím, že v muzice o něco jde. Nejdál jsme dosud hráli v New Yorku. Ale i v hořovickém Labi už jsme hráli, na našich stránkách www.folimankablues.cz máme úplně všechny naše koncerty, tak jsem si našel, že jsme tam byli 10. ledna 1999, tak to v Labi zahrajeme po víc než patnácti letech. Náhoda to není, od loňského roku totiž s náma hraje na bicí Hořovičák Mirek Lahoda.
Radka Kočová, Berounský deník, 8. dubna 2014

Skupina Folimanka Blues včera v Paláci Akropolis oslavila svoje 20. narozeniny. I přes nachlazení a zlomenou nohu frontmana kapely, Ladislava Jakla, se koncert nadmíru vydařil.

Všichni příznivci bigbítu jsou zváni 14. 9. 2013 do Paláce Akropolis, kde v 18:30 začne narozeninový koncert kapely Folimanka Blues. Přestože kapelu postihlo během jejího působení několik tragédií a z původního složení zůstal naživu jen zakladatel kapely, dokázala se vždy vrátit a letos oslaví dvacáté narozeniny.

Už se těšíte? Už máte vstupenky? Velký narozeninový koncert kapely Folimanka Blues už je za rohem. Vypukne 14. září od 18.30 v paláci Akropolis na Žižkově. Zajímaví hosté, skvělá piva, prima společnost. A hlavně Folimanka Blues v novém mezinárodním složení a v nejlepší formě. Kdoví, jestli nezahraje i nějakou novinku.. Tohle si přece nenecháte ujít.
rolex replica watches Vaše FB

Všichni příznivci bigbítu jsou zváni 14. 9. 2013 do Paláce Akropolis, kde v 18:30 začne narozeninový koncert kapely Folimanka Blues. Přestože kapelu postihlo během jejího působení několik tragédií a z původního složení zůstal naživu jen zakladatel kapely, dokázala se vždy vrátit a letos oslaví dvacáté narozeniny.

Dvacet let je na scéně pražská bigbítová skupina Folimanka Blues. Ačkoliv z původní sestavy zůstal naživu už pouze její frontman Ladislav Jakl, vždy se dokázala vrátit. Kapela má za sebou stovky koncertů v Česku, hrála však i na Slovensku, v Polsku, Německu či ve Spojených státech. Narozeninový koncert se uskuteční v sobotu 14. září v pražském Paláci Akropolis. Kapela vznikla v roce 1993 a sám Jakl ji charakterizuje jako odvázaný bigbít i pořádné drama s kusem historie. "Folimanka Blues je kapela velkých vášní i velké srandy, kapela, která voní slzami a smrdí potem," říká Jakl, který do letošního roku působil jako tajemník prezidenta Václava Klause a sám na tento úřad kandidoval. Ve Folimanka Blues nyní zpěváka Jakla doprovází na kytaru Eugen Pál Baláž, na basovou kytaru Hadži Hrkal, na piano Pavel Beníšek a na bicí Miroslav Lahoda.14. 2. 2013 - I letos se můžete těšit na již kultovní festival Cimrfest, který se koná na památku skvělého bubeníka Zdeňka Cimmermana. Od jeho smrti v roce 2005 se koná vždy ve stejný den – 28. února – na stejném místě – klub Vagon na Národní třídě.
Rolex Replica

Ladislav Jakl vystoupí se svou kapelou dnes v klubu Kain.

- Byl se na vaši kapelu někdy podívat prezident Klaus?

Byl, párkrát jo. A celkem se bavil. Není to zrovna člověk z bigbítového prostředí, ale má rád jazz a rock´n´roll a v tom bluesem ovlivněném bigbítu je trochu obojího. - I po tolika letech na hudební scéně vás hraní pořád baví?

Víte, ona to není sranda v tomhle věku pořád zkoušet, nutit do něčeho padesátileté muzikanty, stěhovat aparaturu, trmácet se po kšeftech, které se někdy povedou, jindy ne. Takže je to asi jako v životě, chvíli pocit marnosti, chvíli radosti z toho, že něco u publika zafungovalo. A pak těch zážitků kolem. - Život bez piva by byl pro vás prý jako ohluchnutí. A co život bez kapely?

Hraju bigbít už od dětství. A díky mým starším bratrům mě obklopoval skoro od peřinky. Je to můj život. Vždycky tak budu myslet a cítit. Určitě i v době, kdy už nebudu mít sílu vylézt na pódium. - Do kin jde film o tuzemské hudební scéně začátkem 80. let Don't stop. Jaká byla podle vás 80. léta?

Druhá polovina 70. let byla pro rock to nejhorší období, to se přelilo i do 80. let. Nejen u nás, kdy to měl hodně na triku bolševik, i ve světě byla nuda. Během 80. let ale začalo určité probouzení, přišly comebacky velkých hvězd, přišel punk a nova vlna. A i u nás se to postupně uvolňovalo. A taky přišla větší tolerance většinového publika, které do té doby nesneslo zvuk elektrické kytary a žilo jen diskem. Od konce 80. let jsou i ve středním proudu možné věci dřív známé jen z bigbítu. A hodně rockerů je jednou nohou v popu, což rockerům asi neprospívá, ale popu určitě ano. - A vaše oblíbené kapely?

Jsou tři. Led Zeppelin, Led Zeppelin a Led Zeppelin.

---

Spolupracovník prezidenta a Folimanka Blues

Ladislav Jakl je známý především jako blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause. * V posledních dnech také jako možný kandidát pro nadcházející prezidentské volby. * Už méně lidí o něm ví, že je členem hudební skupiny Folimanka Blues, a to už téměř dvacet let. * Jako hostující kapela vystoupí v žižkovském klubu Kain Nikdy nevytažený čísla.

Kateřina Nováková
Metro, 6. 6. 2012
str. 5
Folimanka Blues ve svém názvu blues zmiňuje, ale ve skutečnosti se jedná o převážně přímočarý český bigbít. Muzikanti o sobě tvrdí, že kapela voní slzami a smrdí potem. Obojí je prý pravé. Výhodou českého bigbítu je, že pravost muziky nikdo moc neřeší, ale kdyby to udělal, našel by jistě hodně prvků,omega seamaster 300 replica watches které už někdy někde slyšel. Ale zde se chce říct: No a co! Podstatou bigbítu je zábava, která rozparádí celou hospodu.

 


Hlavní strana | Diskografie | Galerie | Texty | Poslední kšeft | Diskuze | Ke stažení | O kapele | Světové turné | Kontakt | Napsali o nás Podpořte nás

© Copyright 2006 - 2017 Folimanka Blues